Skip to content

Bazilika sv. Antuna Padovanskoga

SVETI DUH, ZAGREB

Svetkovina Bogojavljenja

U našoj Bazilici je na svetkovinu Bogojavljenja bilo osobito milosno. Svete mise smo slavili po redovitom rasporedu, a nakon svetih misa u 9.00, 10.30 i 12.00 upriličili smo i prikaz živih jaslica, što je donijelo veliku radost, napose najmlađima.

Žive jaslice je pripremila s. Ivanka Darojković, naša katehistica, a kostime su nam posudila Papinska misijska djela iz projekta “Sveto djetinjstvo”. Naša djeca sa svete mise u 9.00 sati bila su već tradicionalno “Pjevači betlehemske zvijezde dan uoči Bogojavljenja.

Što su Pjevači betlehemske zvijezde?

Nakon što je kršćanska tradicija u mudracima s Istoka prepoznala trojicu svetih kraljeva, blagdan Bogojavljenja dobio je poseban značaj. Djelo sv. Djetinjstva, osobito u germanskim zemljama, pokrenulo je akciju u kojoj djeca u božićno vrijeme, obučena kao kraljevi, po troje, i pjevajući božićne pjesme, nose znak betlehemske zvijezde od kuće do kuće, naviještajući tako božićnu blagovijest. Darovi koji se tom akcijom prikupe slijevaju se u centralni fond Djela sv. Djetinjstva, te se odatle dijele najpotrebitijoj djeci po svim kontinentima, a dio sredstava se namjenjuje velikim pothvatima za djecu u misijskim zemljama. “Na taj način”, reče blagopokojni papa Ivan Pavao II., “maleni naviještaju radosnu vijest odraslima i ujedno pomažu svojim najugroženijim vršnjacima.” Taj lijepi običaj ‘pjevača betlehemske zvijezde’ u božićno vrijeme proširio se po mnogim zemljama Europe i obiju Amerika. Mnoga djeca čiji su životi spašeni, zahvaljujući aktivnostima malih misionara, odazvala su se kasnije Božjem pozivu i postala navjestitelji evanđelja – bilo kao svećenici, bilo kao učitelji, vjeroučitelji, liječnici i sl. Iz godine u godinu ta akcija postaje poznata i sve više raste i u Hrvatskoj te tako povezuje našu djecu s malim misionarima diljem Europe i svijeta.
Svetu Obitelj su na Svetom Duhu u 9.00 i u 10.30 sati utjelovili Petra Martinović i David Uvalić, zaručnici, u podne obitelj Krstanović s malenom Talitom, a na Bijeniku nakon svete mise u 9.00 Matija i Roko s malenom Cvitom.

Osobito je svečano bilo nakon svete mise u podne u Bazilici kada su Antunovi Ljiljani imali prikaz igrokaza “Poklonstvo kraljeva” kojega su pripremali dva mjeseca ranije.

U nastavku donosimo i Rektorovu homiliju:

Bogojavljenje je jedan od najstarijih kršćanskih blagdana. Na Božić smo proslavili slavljenje Božjega odgovora na čovjekovu čežnju izraženu Došašćem.
Bogojavljenje – Bog se javlja, objavljuje, silazi, spušta: uvijek preuzima inicijativu.
Tri kralja – mudraca nose imena Baltazar, Melkior i Gašpar. Bibličari i povjesničari tumače da su njihove postojbine mogle biti Arabija, Mezopotamija i znatno dalja Indija.
Tri kralja zapravo su predstavnici poganskih naroda koje je Bog pozvao u svoje kraljevstvo, time što im je objavio rođenje Spasitelja i na taj način naznačuju da je on Spasitelj za sve ljude.
Najčešće se tumači i likovno prikazuje da tri mudraca ili kralja imaju različitu životnu dob (mladić, zreo muškarac i starac) te da su različitih rasa odnosno boje kože. 

Tako personificiraju razdobljâ čovjekova života te predstavljaju tri tada poznata kontinenta: Melkior Europu, Baltazar Afriku, Gašpar Aziju. Imena im nose snažnu simboliku: najstarijem, Melkioru, ime na hebrejskome znači ‘kralj svjetla’; “Baltazar” dolazi od asirskoga “Bel-tus-assar” što znači ‘Bog štiti njegov život’; a najmlađi nosi ime Gašpar, od perzijskoga “Kaspar” u značenju ‘čuvar blaga, rizničar’.
Pojasnimo i simboliku triju darova: smirna je darovana djetešcu Isusu kao čovjeku; aromatična smola-tamjan (od grčkoga naziva “thymíana”), ili hrvatski rečeno “kâd”, darovana je Isusu kao Bogu, a zlato je dobio kao Kralj. Ovo simboličko tumačenje njihovih darova pripisuje se Origenu.
Po tradiciji, poslije smrti triju kraljeva njihove su relikvije odnesene u Carigrad, nakon što ih je pronašla sveta Jelena Križarica. Odande su kasnije odnesene u Milano i napokon u Köln, u veličanstvenu njemačku katedralu, u kojoj se nalaze i danas. Melkior je zaštitnik putnika i Svjetskog dana mladih, a Baltazar oboljelih od epilepsije.
Mudraci dolaze s Istoka – Istok simbolizira mjesto koje nije „tu“ – dolaze izdaleka. Mudracu preuzimaju inicijativu jer su vidjeli „zvijezdu“.
Preuzimamo li mi inicijativu ili tromo čekamo „sve na gotovo“?
Tražimo li mi Gospodina i prepoznajemo li njegov pojavak danas, ovdje? U svom životu, obitelji, domovini?
Tko su moje zvijezde?
Jesu li to isprazni sjaj Hollywooda, UEFA-e ili kojega drugoga konglomerata? 

Je li moja zvijezda uspjeh pod svaku cijenu, materijalna dobrobit pod svaku cijenu u tjelesno zdravlje pod svaku cijenu? 

Što kada zvijezda postane zlatno tele?
Ili su moje zvijezde požrtvovni očevi i majke, muškarci i žene, djeca i mladi, starice i starci koji zrače vedrinom, dobrotom, optimizmom, uslužnošću, skromnošću, zahvalnošću? 

Tko su moje zvijezde? Vode li me oni spasenju i Spasitelju ili nekamo drugamo? Što je moja zvijezda vodilja?
Simbol zvijezde ovoga blagdana predstavlja onoga, onu ili ono što/koji ukazuju na Isusa – Sina Božjega utjelovljena među nama.
Jesam li ja Božji trag drugima?
Nije samo pitanje gdje me drugi vode, nego i gdje ja vodim druge? Jesam li Božji trag; trag njegova svijetla, put do spasenja bližnjima?
Katkad se dogodi da nas pogani zaista preteknu, a kada? Onda kada prestanemo otkrivati Božju novost i novinu. 

Onda kada mislimo da smo o Bogu sve saznali i otkrili – tada smo najmanje mudri. 

Mudrost kršćanstva je u stalnom otkrivanju Božje prisutnosti u svijetu, iako znamo da ju nikada do kraja nećemo otkriti – ona nas uvijek iznova izaziva na traženje. 

Bog je paradoks: sve je rekao, a toliko toga ostaje neizrečeno; ljubimo ga, a nikada ne kao On nas; tražimo ga, nalazimo, gubimo i opet tražimo – nalazimo i tako u krug – najviše ga cijenimo kad ga ne osjećamo, a najmanje ga ljubimo i najviše zaboravljamo onda kada smo obasuti njegovim darovima: dinamika Božja je uvijek dinamika kružnog i eliptičnog odnosa koji nikada nije dosadan, a uvijek nas preplavljuje svojom blizinom, prisutnošću i pažnjom.
Tomu nas uči ovaj blagdan: tražiti Boga u sebi, bližnjima i svijetu; biti Božja zvijezda drugima i mudro odabirati samo one zvijezde koje nas Bogu vode.