Skip to content

Bazilika sv. Antuna Padovanskoga

SVETI DUH, ZAGREB

2. utorak svetom Antunu na Svetom Duhu

Euharistijsko slavlje drugog od 13 utoraka sv. Antunu, na blagdan Naviještenja Gospodnjeg, 25. ožujka u Župi sv. Antuna Padovanskoga na zagrebačkom Svetom Duhu predvodio je fra Marinko Vukman, rektor bazilike Čudotvorne Gospe u Sinju.

Na početku misnog slavlja sve prisutne pozdravio je domaći župnik i rektor Bazilike fra Ivan Marija Lotar. Podsjetio je na redovita hodočašća u Padovu u organizaciji Župe. Termini hodočašća su: 22. ožujka, 12. travnja, 31. svibnja i 28. lipnja, a prijaviti se možete na mail bazilikasvetogantuna@gmail.com.

Fra Marinko je u homiliji najprije podsjetio na poznatog austrijskog pisaca Stefana Zweiga i njegovo djelo „Zvjezdani sati čovječanstva“. Objasnio je kako je čovječanstvo obilježeno ratovima, a pisac otkriva zvjezdane trenutke u kojima je vladao mir, kada su ljudi uživali blagostanje te kada je svijet bio obilježen nadom i blagošću.

„U takve trenutke ubraja i pojavu Isusa Krista,  njegov život i učenje, koji su svijetu podarili više svjetla i nade nego svi nauci zajedno“, rekao je te nadodao kako je Isus Krist zvjezdani trenutak, trenutak u kojem je betlehemska zvijezda sjala jače od svih drugih. „Današnji blagdan navještenja je najsjajnija stranica ljudske povijesti, blagdan koji je najveći čin Božjeg stvaralačkog djelovanja. Odlučio je postati čovjekom, zagrliti ga i pokazati mu koliko mu je stalo do čovjeka“, naglasio je.

Govoreći o današnjem blagdanu, propovjednik je poručio kako je Blagovijest navještaj voljenosti cijelome ljudskome rodu. „Iz te Božje ljubavi pozvani smo ljubiti jedni druge. Društvo koje uređujemo za kršćanina počiva na tim temeljima“. Blagovijest nas podsjeća na čudesan susret anđela Gabriela i Marije u nazaretskoj kućici, a fra Marinko je posebno naglasio kako „Bog svoga glasnika ne šalje uzalud jer ga Marija nije iznevjerila. Njen ‘fiat’  obradovao je cijeli svijet. Postala je tješiteljica u danima teškoga pritiska, naša zagovornica i pomoćnica. Što je prava majka u obitelji, to je Marija u Crkvi“.

Predslavitelj je istaknuo i važnost molitve Presvetoj Bogorodici te tim povodom podsjetio na papu Aleksandra VI, za čijeg je pontifikata uveden i dodatak „Sveta Marijo, Majko Božja, moli za nas grešnike, sada i na času smrti naše“, ali i na sve one dominikance i fratre, po kojima se molitva Anđeo Gospodnji proširila svijetom.

„Događaj Navještenja postao je izvorom i pjesničkih i likovnih dostignuća. To nam dokazuju i brojna Marijina svetišta i kapele, a posebno o tome zbori duša hrvatskog naroda.“ Nastavljajući govor o molitvi, rekao je kako su se i velikani našeg naroda rado utjecali Mariji. Nadalje, kazao je kako su „naše tihe i dobre majke molile i učile moliti djecu Zdravo Marijo, krunicu i druge zazive. Da nije bilo marijanskih majki i hrabrih branitelja s krunicom oko vrata ne bi bilo ni naše vjere, Domovine ni slobode, a ni nas danas u ovoj crkvi“, poručio je.

„Naši su djedovi i bake, očevi i majke prekidali svoje svakodnevne poslove i na zvuk zvona molili molitvu u kojoj se sjećaju događaja današnjeg Evanđelja. Molitva je posvećivala ljudski rad i osvješćivala činjenicu da je ljudski rad bez Boga neplodan“.

Povezujući današnji blagdan sa svakodnevnim životom, kazao je kako nas zvuk zvona poziva  na svakodnevno razmatranje vjere koju slavimo. „Bog je ušao u naše vrijeme i pretvorio ga u vrijeme milosti i spasa – Evo sad je vrijeme milosno, evo sad je vrijeme spasa, posebno aludirajući na korizmeno vrijeme.

„Bog susreće Mariju koja susreće samu sebe i stoga može reći ‘da’. Dopustimo da Bog po nama djeluje u svijetu, dopustimo da Božja riječ kroz naš život progovore i našim bližnjima. U tome nam primjer daju sveci koji su svojim životom mijenjali lice zemlje“, rekao je fra Marinko povezujući otajstvo Blagovijesti sa životom sv. Antuna Padovanskog. „Svecima je Bog bio uporište, a molitvom i dobrim djelima našu zemlju su učinili konkretnim znakom Božje prisutnosti“, ustvrdio je.

Govoreći o sv. Antunu, kazao je kako je bio navjestitelj Božje ljubavi i izgarao je za spasenje duša. „Ljubav mu je bila sigurno uporište kojim je mijenjao svijet svoga vremena. Sveci se od nas razlikuju po tome što su poziv na svetost shvatili ozbiljno i prihvatili ga poput Blažene Djevice Marije. Sveci nam govore da je Bogu moguće reći ‘da’.“

Želeći aktualizirati primjer svetog Antuna Padovanskog sa pozivom na svetost, podijelio je i zanimljivost vezanu za život Sveca svega svijeta.

„Sv. Antun je doznao za obućara koji je živio pobožno i sveto. Posjetivši ga, pitao ga je o tajni njegove svetosti, a obućar mu je jednostavno poručio: ‘8 sati radim, 8 sati molim, 8 sati spavam.’ Sv. Antun, zaintrigiran ovim primjerom nastavio je sa svojim pitanjima, a obućar uzvrati – ‘novac koji zaradim dijelim na 3 dijela i dajem ga siromašnima, Crkvi i sebi.’

Pitajući ga o tome što još čini, obućar je podijelio patnju zbog toga što je okružen grešnicima. ‘Tako onda molim: Gospodine, ovi grešnici moja su braća i sestre; kazni mene, ne njih.’

Tada je Antun shvatio da sunce sja i dobrima i zlima. Sin nas Božji poziva da budemo milosrdni kao što je Otac milosrdan. Molitva je put prihvaćanja Boga u život. To je tjeralo Antuna na molitve kojima je mijenjao svijet.“

Zaključujući homiliju, propovjednik je poručio: „Dragi Božji hrvatski narode, budi ponosan što te Bog po svom sinu grli i prati zaštitom Blažene Djevice Marije. Imaš zagovornike kojima je stalo do tvoga dobra. Ovdje si na pravome putu, ne vraćaj se odavde isti, ovo je mjesto susreta Boga i čovjeka, svetaca i vjernika. Ovo je mjesto u kojem svojem Bogu možeš kazati ‘da’.“

„Kako ne klicati, kako ne slaviti zbog mnoštva onih koji su ovdje otkrili ljepotu svoje vjere, prohodali u svojoj molitvi. Budi prijatelj Kristov, Marijin i Antunov i ne boj se“, kazao je te podsjetio kako nemamo pravo mrziti. „Prihvati Gospinu ruku i poruku mira. Otvori svoje uši na riječ Božju i bit ćeš sretan i blagoslovljen. Bit ćeš kao sv. Antun. A više od te suobličenosti nam ne treba!“

Na kraju euharistijskog slavlja, domaći župnik je zahvalio fra Marinku na predvođenju euharistijskog slavlja. U znak zahvalnosti rektor bazilike Čudotvorne Gospe Sinjske uručio je prigodni dar, zlatnu krunicu Gospe Sinjske. Nakon svete mise, uslijedilo je čašćenje relikvija Sveca, uz pjevane litanije.

Sljedeći utorak predslavi mons. Ivan Štironja, biskup porečko – pulski.