Skip to content

Bazilika sv. Antuna Padovanskoga

SVETI DUH, ZAGREB

4. utorak svetom Antunu na Svetom Duhu

Euharistijsko slavlje četvrtog od 13 utoraka sv. Antunu, 8. travnja u Župi sv. Antuna Padovanskoga na zagrebačkom Svetom Duhu predvodio je fra Ivan Marić, širokobriješki župnik i gvardijan.

Na samom početku euharistijskog slavlja, sve je pozdravio rektor bazilike i župnik Župe sv. Antuna Padovanskog fra Ivan Marija Lotar.

U homiliji, propovjednik je podsjetio da se nalazimo u tjednu prije Velikog tjedna te da se u današnjim  liturgijskim čitanjima nalazi mnogo toga dobra za nas vjernike. „Trebamo biti svjesni toga da je ovo napisao čovjek zreo u vjeri, koji je imao iskustvo susreta sa Isusom Kristom. Slušajući Ivanovo evanđelje, nešto od toga nam je vrlo razumljivo, a onda i prihvatljivo, jednako kao i ono što nam nije razumljivo i ne znamo što s time.“ Nadovezujući se na korizmeno vrijeme, rekao je da početak osmog poglavlja Ivanova evanđelja vjernike želi podučiti da je Gospodin osudio grijeh, a ne čovjeka, „što će reći da se ne možemo opravdati ukazujući na grijehe drugoga“.

„Počesto se bavimo tamama drugih života, iz čega se potrebno izbaviti te umjesto toga hodati za Svijetlom života. Onaj koji se odazove na taj put, razumijevat će svoj put i kroz radosti i slabosti. Tako se očituje i naša potreba za strpljivošću, budući da sada trenutno možemo jedino hodati s Bogom kako bi imali jasan pogled kroz svoj život. U današnjem dijalogu, čitamo kako je Isus svjestan namjere farizeja, tj. toga da ga traže na zao način, već pokvarena srca. Ti ljudi ne traže Krista, već njegov život i to kako bi ga pogubili“, rekao je govoreći kako i mi možemo upasti u ovu napast..

Objasnivši kako Isus pristupa optužbama farizeja, kazao je kako je Isusov odgovor jednostavan i kratak i da jedino govori – „Ja jesam. Ja sam odozgor, a vi odozdol. „Oni koji su odozdol za zemaljskim čeznu i zemaljskim se hrane, dok Krist upućuje na ono što je nebesko. Podsjetio je da „su Izraelci počeli prigovarati o razlozima izbavljanja iz Egipta aludirajući kako narod u pustinji nema ništa, podnosi muku i težinu svakodnevnice, jednako kao i glad.“

„Umrijeti u stanju grijeha, grešnosti, za Židova je znak nesreće“, rekao je fra Ivan te naglasio kako i mi, katolici želimo umrijeti bez grijeha. „Tako iz vjere roditelje djecu donose na krštenje, odlazimo na ispovijed te tražimo još više i pristupamo punini sakramenta bilo kroz ženidbu ili svećeništvo. Sve su to znakovi toga da je Bog živ, no ipak, nerijetko pomalo izbacujemo Boga stvarajući kompromise i vraćajući se u ropstvo, baš kao i Izraelci.“

Govoreći o važnosti preuzimanja odgovornosti, predslavitelj je objasnio kako mnogi ne žele preuzeti odgovornost za vlastiti život misleći da će netko drugi učiniti nešto za nas, što je pogrešno razumijevanje Boga. „Boga ne možemo kupiti s jednom krunicom ili hodočašćem. Prihvatiti slobodu koju Bog daje, ali s njom i preuzeti odgovornost više je nego ključno“, naglasio je te u nastavku rekao da Bog uvijek daje drugu priliku i nadu očajnima.

„Pred našim očima stoji Kristov križ koji govori Ja jesam, a promatrajući ga lako možemo zamijetiti koji otrov truje moj život. Gledajući križ bivam sposoban zakoračiti putem pustinje kako bih zaživio. Usprkos teškim riječima, otkrivamo znakove nade i ljubavi za čovjeka, jer Bog za čovjeka uvijek želi samo dobro“, poručio je ohrabrivši okupljene vjernike te potaknuo da kroz ta iskustva treba rasti naša vjera, ne vjera jednih u druge, već u Boga, kako se ne bi razočarali u ljude. Naša vjera živi od promjena i perspektiva. Ona živi tako da kroz nju progovara Božja riječ, na što nas poziva Evanđelje – gledati na sve ono što nas može uništiti Božjim pogledom“, zaključio je.

Na samom završetku euharistijskog slavlja, domaći župnik zahvalio je fra Ivanu Mariću na predvođenju euharistijskog slavlja te najavio kako će sljedeći utorak predslaviti vlč. Anđelo Maly, profesor na zagrebačkom KBF-u.

Nakon svete mise, uslijedilo je čašćenje relikvija Sveca, uz pjevane litanije.